Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja

Termin: 10.07.2017 – 14.09.2017

Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

W dniu 10 lipca 2017 r. w Europejskim Centrum Solidarności odbył się premierowy wernisaż wystawy pod tytułem „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja” organizowanej przez Miasto Gdańsk.  Fundacja Promocji Wzornictwa jest partnerem wystawy.

Na wystawę składa się kilkaset prac, wśród nich wiele nagradzanych i wyróżnianych podczas największych na świecie targów Amberif i Ambermart oraz w międzynarodowych konkursach wzorniczych. Na powierzchni prawie 400 m2 zaprezentowano możliwości artystyczne i użytkowe bursztynu bałtyckiego w sześciu tematycznych ujęciach. „Wiedza o bursztynie” to prezentacja naturalnych okazów bursztynu i inkluzji. W dziale „Cytaty natury” znalazła się biżuteria o naturalnych formach, z minimalną ingerencją w strukturę bursztynu. „Ekskluzywne rzemiosło” podkreśla związek między pracami współczesnych artystów z tradycjami rzemieślniczymi sięgającymi XVI/XVII wieku.
W dziale „Sztuka współczesna” znalazły się obiekty na wysokim poziomie wzorniczym, ekskluzywne i drogie. Na wystawę składają się także projekty studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod hasłem “Innowacyjny design” oraz kolekcje pokazywane na Gali Mody i Bursztynu Amber Look w dziale „Moda na bursztyn”.

Wszystkie prace prezentowane są w nowoczesnych multimedialnych witrynach
z transparentnymi ekranami lub w specjalnie zaprojektowanych gablotach. Wystawę cechują nowoczesne aranżacje, multimedialne prezentacji i animacje. W ramach wystawy zaprezentowano także prace z projektu Trend Book 2017, Gdańsk Baltic Amber Biennale 2017 i Międzynarodowych Warsztatów Bursztynniczych odbywających się w Gdańsku
w latach 2009 -2016.